Hogyan éljük túl a tanévkezdést?
Szerző: admin Közzétéve:
Hogyan éljük túl a tanévkezdést?
Kánikula, tespedés, testi-lelki kikapcsolódás, élmények tárháza jellemzi a nyarat! Ekkor vélhetőleg a határok is jobban elmosódnak lefekvés, felkelés, étkezés, tevékenységek tekintetében. Aztán jön a dátum, amit nem lehet kikerülni, amitől szülők-gyerekek ugyanúgy tartanak, a suli, ovi, bölcskezdés ideje. Jön a hirtelen ránk zúduló információ és teendőáradat, ami nem kis stresszt okoz a családi rendszer minden tagjának. Halmozottan jelentkezik ott, ahol több gyereket nevelnek. Mit tegyünk, hogy megkönnyítsük mind a gyermekeink, mind a magunk dolgát?
Most, hogy már három hét legördült ebből az időszakból, úgy gondolom, mindkét oldalról elkezdődött a rutin megszokottsága,- bár van amit sosem lehet megszokni-😊🙃mégis próbálok egy-két segítő támpontot adni:
🎈nagyon fontos hangsúlyozni , hogy ennek az időszaknak a kézben tartása csak szervezetten, tudatosan menedzselhető
🎈teljes figyelem egymásra, itt csakis egymásra, ha 5 perc 5 perc, de az full a másiké
🎈reggeli, inkább 15 perccel előbb keljünk , de mindenképpen szánjunk időt a közös reggelire, ami a tápanyagbevitel, energia, közös élmény szempontjából kiemelten fontos! Arról nem is beszélve, hogy jobban tud koncentrálni a gyerek-felnőtt!
🎈folyadékbevitel szintén fontos, a szervezet vízháztartása szempontjából, meg szintén a koncentrálásban jelentős szerepet tölt be, a nem száraz agy
🎈napi rutinban legyenek szünetek, amiket fizikai aktivitással töltünk ki, pl: guggolás, szökdelés, pár kis helyen végezhető feladat
🎈ne legyen túlzsúfolva a gyerek napirendje, ez mindenkinek szülőnek , gyereknek egyaránt szükséges, hiszen arra is szükség van, hogy •pihenjen” az agy.
🎈ha tehetitek közös séta, kutyasétáltatás , bicózás beiktatható a napirendbe
🎈segíteni, támogatni a gyereket a tanulásban, de nem megcsinálni helyette, felvállalni helyette, és idegeskedni, hogy ez is ránk maradt. Övé a felelősség!
Tudom vannak extrém napok!
🎈gondolni arra, hogy legyen egy viszonylag biztos , kiszámítható napirend!
🎈lefekvés ideje! Gyereknek -szülőnek egyaránt, az éjfél előtti alvás aranyértékéről nem kell beszélnem
🎈mobil, kütyü, screen, mind pörget, feldob, ha lehet visszaszorítani a használatát, pláne este!
🎈a napi rutin részének kellene lennie a közös beszámolók, kivel mi történt aznap. Szülők is bevonhatják a gyerekeket a napi történéseikbe!
🎈akár úgy is, hogy mi volt a legjobb, és mi a legrosszabb a napodban
🎈tudatosan kell szünetet tartani , tudom a szülők ából- bébe fuvaroznak, élelmiszert szállítanak, mindent is megoldanak, de muszáj ha 15 percre is, de megtalálni számukra is a “békét”
🎈saját , egyéni praktikák